- Опубліковано: 16 січня 2015
- Перегляди: 6472
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ РАДИ
Єврейська рада України (ЄРУ) створена 20 жовтня 1992 на першому Єврейському конгресі України і зареєстрована Міністерством юстиції України від 26 січня 1993р. (свідоцтво № 386).
Рада виросла з Київського товариства єврейської культури, створеного 22 жовтня 1988 при Українському фонді культури.
Київське товариство було першою національною організацією України, а Єврейська рада України стала першою всеукраїнською організацією національних меншин. Протягом року Єврейська рада України стала ініціатором створення товариств: ассірійського, вірменського, дагестанського, бурятського, караїмського, ромського, що призвело до створення Ради національних товариств України.
Рада – громадська організація, яка об'єднує і представляє єврейські громадські організації та громади. ЕСУ створено з метою збереження та розвитку національних і культурних цінностей та захисту соціальних інтересів єврейського народу України. Рада має своїх представників у всіх областях України. Ці ж особи є представниками областей у Раді і делегуються на місцях. Єврейська рада України об'єднує більше 160 організацій у 74 містах.
Рада є членом Європейського, Всесвітнього єврейського Конгресів і НОУ.
До складу ЕСУ входять ряд структурних підрозділів, що працюють за конкретними програмами і мають свої статути і бланки.
- Фонд «Пам'ять Бабиного Яру».
Створена і продовжує створюватися картотека (понад 22 тисячі анкет) і фототека євреїв (більше тисячі знімків), загиблих у Бабиному Яру, тричі видана «Книга Пам'яті», створено три тематичних виставки: «Бабин Яр – трагедія України», «Діти Бабиного Яру», «Праведники Бабиного Яру». Виготовлені сувенірні альбоми «Бабин Яр». Виставка експонувалася у Чехії, Словаччині та Німеччині. Записані на касети більше 60 спогадів про Бабин Яр.
Ведеться пошук євреїв, уцілілих під час масових розстрілів у вересні та жовтні 1941р., і українців, які рятували їх від загибелі. Звання «Праведник Бабиного Яру» отримали 662 особи. Створено кінофільм «Дорога довжиною в півстоліття», п'ять інших кінофільмів. Один з фільмів демонструвався в Організації Об'єднаних Націй в Нью-Йорку. На території Бабиного Яру висаджена Алея Праведників. Розроблено план будівництва комплексу «Бабин Яр» і концепція музею «Бабин Яр».
Щорічно проводяться траурні ходи, мітинг і молебень біля пам'ятника на місці розстрілу. Ведеться збір матеріалів для майбутнього музею.
Фонд пов'язаний з аналогічними організаціями США, Ізраїлю, Німеччини, Росії, Польщі, Японії, Канади.
Фонд приймав у пам'ятника «Мінора» почесних гостей – президентів США Білла Клінтона та Джорджа Буша, прем'єр-міністрів Ізраїлю Іцхака Шаміра, Іцхака Рабіна, Біньяміна Натаньягу, Президента Ізраїлю Моше Кацава, голови Кнесету Шевах Вайса, голів Бундестагу Німеччини Риту Зюсмут та Романа Герцога, інших відомих державних і громадських діячів, а так само сотні іноземних делегацій.
- Асоціація Праведників Бабиного Яру.
Здійснює пошук українців і людей інших національностей, що рятували з ризиком для життя євреїв, приречених на розстріл. Звання Праведників Бабиного Яру присвоєно 662 громадянам України. 334 з них нагороджені орденами «За заслуги» III ст. та «За мужність» III ст. Україна – єдина країна в світі, де Праведників нагородили державними нагородами. Книга І.М.Левітаса «Праведники Бабиного Яру» видавалася українською, російською та англійською мовами. Видано фотоальбом «Фонд «Пам'ять Бабиного Яру». Київська міська держадміністрація надає Праведникам матеріальну допомогу та організовує щорічні прийоми в Київській міській держадміністрації. Створена пересувна виставка «Праведники Бабиного Яру». Всі Праведники перебувають на обліку в Єврейському благодійному центрі.
- Фонд «Пам'ять жертв фашизму в Україні».
Створена і продовжує створюватися картотека людей, розстріляних у різних місцях України в роки фашистської окупації.
Створено реєстр місць масових розстрілів, ведеться пошук і збір спогадів уцілілих євреїв, а так само людей різних національностей, що рятували їх від загибелі. Більше 3000 громадян України отримали звання «Праведник України» з них 1625 «Праведники народів Світу». Створена картотека і фототека розстріляних і врятованих євреїв, а також їх рятівників. Документи «Праведників України» направляються до інституту Яд-Вашем (Єрусалим) для присвоєння їм звання «Праведник народів світу» і призначення стипендій. Вручення дипломів проводилося в усіх обласних містах України.
- Центр «Героїзм євреїв у Великій Вітчизняній війні».
Ведеться збір відомостей і матеріалів про євреїв – учасників Великої Вітчизняної війни, створюється Книга пам'яті загиблих на фронті.
Є картотека і архів спогадів про героїзм євреїв у роки війни. Зібрана фототека Героїв Радянського Союзу, кавалерів ордена Слави та Георгіївських кавалерів. Є бібліотека по героїзму і голокосту євреїв. Центру передана тематична колекція І.М.Левітаса. Бібліотеку тематичної літератури передало Центру посольство Німеччини в Україні. Видано книгу «Герої і жертви» (автор – І.Левітаса) і «Голокост у Вінницькій області» (колектив авторів). Створено виставку «Євреї у Великій Вітчизняній війні», яка щорічно експонується в Києві. Видана «Книга пам'яті євреїв – киян, які загинули на фронті», «Билися в одному строю», «Герої і жертви», «Спогади киян – учасників Великої Вітчизняної війни.
- Асоціація ветеранів Великої Вітчизняної війни.
Проводить зустрічі з ветеранами, яких до моменту створення Асоціації налічувалося 662 особи. Виробляє збір спогадів, фотоматеріалів і предметів військового побуту, які експонуються на виставці. Видано два томи спогадів «Розкажи синові своєму». Проводяться виступи в школах м.Києва. У газеті «Єврейські вісті» є постійна сторінка «Була війна велика ...».
- Асоціація ветеранів спорту.
Включає 62 людини. Щомісяця проводяться зустрічі. Ведеться збір спогадів та експонатів для музею.
Видано Єврейську спортивну енциклопедію. Зібрана бібліотека на спортивну тематику. У газеті «Єврейські вісті» є постійна сторінка «Спортивні вісті».
- Центр «Єврейська енциклопедія України».
Зібрано і ведеться збір відомостей про видатних діячів України: письменників, учених, художників, композиторів, військових, спортсменів, державних діячів та ін. Є бібліотека, фототека і картотека. Зібрано більше 500 000 вирізок з газет і журналів, об'єднані в тематичні альбоми. Видані книги «Енциклопедія Голокосту в Україні», «Єврейська військова енциклопедія», «Єврейська спортивна енциклопедія.
- Газета «Єврейські вісті».
Була створена в квітні 1991 р. як додаток до газети Верховної Ради України «Голос України». У 2009 р. передана Міністерству культури України, яке є одним з трьох співзасновників. Виходить один раз на місяць на 24 сторінках. Єдина в світі єврейська державна газета. Працює літературна студія.
- Інформаційний центр.
Концентрує і розсилає різну інформацію по містах України. Дає консультації, надає юридичну та психологічну допомогу, дає рекомендації для вирішення національних, культурних, соціальних і побутових проблем.
10. Служба пошуку.
Ведеться пошук воїнів загиблих на фронтах Великої Вітчизняної війни, людей загиблих від Голокосту в Україні, а також громадян виїхали за кордон.
11. Служба соціального захисту.
Надає допомогу у випадках образи національної гідності, утиску прав людини, допомагає у працевлаштуванні, повертає втрачену національність, допомагає в поверненні почесних звань і державних нагород, влаштовує в лікарні та будинки престарілих, надає гуманітарну допомогу.
12. Всеукраїнський музейний фонд.
Організовано збір документів та експонатів для майбутнього Музею єврейської історії. Відкрита постійна виставка експонатів.
13. Державна програма відродження та розвитку єврейської культури. Розроблено Єврейською радою України.
Головні розділи програми:
а.Відродження Державного єврейського театру України.
б.Відродження Державного музею єврейської історії та культури України.
в.Створення Державного єврейського ансамблю пісні і танцю України.
г.Встановлення пам'ятника Шолом-Алейхему у Києві.
д.Встановлення у містах України меморіальних дощок на честь видатних діячів єврейської культури.
е.Створення Державного музею «Бабин Яр».
ж.Видання багатотомної «Єврейській енциклопедії України».
з.Створення культурних центрів.
До реалізації цієї програми залучено ряд міністерств України, Національна академія наук України, Товариство охорони пам'яток України.
14. Боротьба з антисемітизмом.
Ведеться збір та облік антисемітських видань і виступів, друкуються статті по боротьбі з цими явищами. Публікуються звернення в державні органи за фактами антисемітизму і шовінізму. Ведеться робота з громадськими організаціями, а також моніторинг української преси (з урахуванням позитивної інформації).
15. Літературна студія «Дзеркальна вітальня».
16. Комісія по збору експонатів для Державного музею єврейської історії та культури України.
17. Єврейська група при Державному інституті театрального мистецтва ім.Карпенка-Карого.
Відбувся перший випуск 15 професійних акторів.
18. Державна єврейська бібліотека ім.Ошера Шварцмана в Києві (грудень 1988 р.). Перша в СРСР.
19. Дитячий вокально-хореографічний ансамбль «Симха».
20. Спортивно-культурне товариство «Маккабі».
21. Програма повернення колишніх єврейських культурологічних і релігійних будівель єврейським організаціям.
22. Комісія зі створення музею-квартири Шолом-Алейхема в м. Києві (вул.Червоноармійська, 5).
23. Комісія по збору домашніх архівів (Всеукраїнський музейний фонд).
24. Комітет зі збереження єврейських кладовищ та пам'ятників.
25. Комісія щодо створення та організації виставок.26. Рада єврейських ЗМІ України.27. Прес-служба Єврейської ради України.
Єврейська рада України визнана провідною єврейською організацією країни, вона бере активну участь у суспільному житті України, його представники входили в ряд урядових делегацій і оргкомітетів.
ЄРУ, що входить до Ради національних товариств України, виступала з ініціативою створення Міністерства у справах національностей та міграції України, Комісії Верховної Ради України з прав людини, міжнаціональних відносин і справах національностей, Фонду розвитку культур національних меншин, брала участь у розробці «Закону про національні меншини в Україні» (1992р.).
На державному рівні вперше були проведені Дні єврейської культури України, присвячені 135-річчю з дня народження Шолом-Алейхема (1994р.), Всеукраїнський фестиваль музичних і танцювальних колективів, свято вулиці Шолом-Алейхема, виставки в державних музеях Києва, урочистості, присвячені 50-річчю перемоги у Другій світовій війні, конференція «Героїзм єврейського народу у роки війни», фестиваль «Шолом, Україна», семінари редакторів єврейських ЗМІ, вчителів мови ідиш та ін.
З ініціативи ЕСУ 35-ти діячам культури України були присвоєні почесні звання Народних та Заслужених композиторів, художників, діячів мистецтв, працівників культури. Генеральний секретар Асоціації інвалідів і партизанів Ізраїлю Авраам Коен і Яків Маніович були нагороджені «Почесною відзнакою Президента».
Звання Героя Радянського Союзу і урядові нагороди були повернуті колишньому киянину Грабському Михайлу Ісааковичу, що проживає в США, і Фельзенштейну Мілу Лазаревичу, що живе в Ізраїлі.
З ініціативи та за допомогою ЄРУ міськвиконком м.Києва встановив меморіальні дошки в пам'ять про відому партизанку Тані Маркус, поету Давиду Гофштейну, композитору Ігорю Шамо, диригенту Натану Рахліну, фотокореспонденту Якову Давидзону, державному діячеві Ізраїлю Голді Мейєр, встановлені пам'ятники «Мінора», Шолом -Алейхему, Дітям Бабиного Яру, Тані Маркус, пам'ятні знаки на місці майбутнього музею «Бабин Яр» і «Дороги смерті».
ЄРУ плідно співпрацює з посольствами в Україні держав Ізраїлю, США, Білорусії, Німеччини, Росії, Польщі, Угорщини та ін, американським розподільним комітетом «Джойнт», агентством «Сохнут» та іншими зарубіжними організаціями.
З ініціативи Ради щорічно проводяться «Дні пам'яті Бабиного Яру», які включають в свою програму покладання вінків до пам'ятників жертв Бабиного Яру, мітинги, траурні вечори пам'яті, виставки, вшанування Праведників, лекції, уроки пам'яті і т.д.
Рада була ініціатором повернення євреям Києва синагоги Бродського (1992р.), з спільним користуванням з Державним театром ляльок.
ЄРУ багато років співпрацює з Національними музеями: історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., музеєм літератури України, музеєм «Битва за Київ у 1943 р.», музеєм книги і друкарства України.
У серпні 1997р. відбувся Другий конгрес Єврейської ради, на якому обговорювалися питання співпраці із закордонними організаціями, протистояння антисемітизму та ін.
Проведена реорганізація Президії Ради, обраний президент, віце-президенти, виконавчий директор, проведені зміни в Статуті.